Predstavljena Platforma zdravstva stranke Pametno

×

Poruka greške

  • Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /home/marijana/public_html/pametno/includes/file.phar.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int u element_children() (red 6618 od /home/marijana/public_html/pametno/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int u element_children() (red 6618 od /home/marijana/public_html/pametno/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int u element_children() (red 6618 od /home/marijana/public_html/pametno/includes/common.inc).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters u drupal_get_feeds() (red 394 od /home/marijana/public_html/pametno/includes/common.inc).

Split, Zagreb 1. prosinca 2017. – Hrvatska je trenutno na samom dnu ljestvice europskih zemalja po javnom financiranju zdravstvenog sustava, zbog čega trebamo sustavnu reformu zdravstvene zaštite, s građaninom u centru tog sustava, poručuju iz stranke Pametno. Preduvjet zadržavanja solidarnog sustava, koji će biti organiziran, nekorumpiran i poboljšan, je reforma lokalne samouprave. Jer, navode u Pametno, o čovjeku i njegovom zdravlju, bio zdrav ili bolestan, treba brinuti država, regionalna i lokalna samouprava kao i pojedinac osobno.

- Unatoč upozorenjima Europske komisije o niskim izdvajanjima za zdravstvo i nedostatku liječnika i medicinskih sestara, zbog njihovog iseljavanja i malih plaća, za hrvatsko zdravstvo ima nade. Zato smo izradili Platformu zdravstva, cilj nam je povećanje kvalitete života i zdravlje naših građana, od prevencije i liječenja do dostojanstvenog starenja i palijativne skrbi – kaže prof. dr. sc. Miroslav Harjaček, dr. med, voditelj Foruma za zdravstvo stranke Pametno i jedan od autora Platforme, i dodaje - Temelj sustava treba biti primarna zdravstvena zaštita, a Pametno će zdravstveni sustav organizirati tako da zadovolji zdravstvene potrebe građana u prevenciji i kontroli bolesti, u liječenju pacijenta, zdravstvenoj njezi i rehabilitaciji tijekom cijelog života.

Kako to namjeravaju učiniti?

  • Jačanjem primarne zdravstvene zaštite uz preustroj domova zdravlja
  • Racionalizacijom i mjerenjem indikatora kvalitete zdravstvenog sustava
  • Depolitizacijom i uvođenjem fiskalne odgovornosti bazirane na indeksima uspješnosti poslovanja

Korjenite promjene moguće su planiranjem i izmjenama koje uključuju i primarnu i bolničku zaštitu, liste čekanja te gradnju novih bolnica. Bolnice treba rasteretiti jačanjem primarne zdravstvene zaštite čak i za kompleksne potrebe pacijenata, uz preustroj domova zdravlja. U praksi bi primarnoj zdravstvenoj zaštiti trebalo vratiti dijagnostiku i ulogu rješavanja 80% potreba građana dok sekundarna i tercijarna zdravstvena zaštita trebaju rješavati samo kompliciranu problematiku, za koju postoje specijalizirani kadrovi i oprema. Da bi to postigli moramo povećati broj timova u primarnoj, učiniti je privlačnom za mlade liječnike i stimulirati ih da ne odlaze u druge specijalizacije ili napuštaju Hrvatsku dok starijim liječnicima treba dozvoliti odlazak u koncesiju/ugovornu ordinaciju. Sve je to potrebno radi spomenute racionalizacije sustava jer je ista usluga, jednako kvalitetna, na razini primarne zaštite daleko jeftinija nego na bolničkoj razini.

Da bi ostvarili tako solidaran zdravstveni sustav, nužno ga je racionalizirati, mjeriti mu kvalitetu i odmaknuti ga od politike. Cilj praćenja kvalitete je da se novac ulaže u troškovno učinkovite intervencije koje će omogućiti najveći broj zdravstvenih koristi po novčanoj jedinici uloženoj u zdravstvo. Tek tako bi građani, dugoročno, mogli koristiti javnu zdravstvenu uslugu u privatnim i javnim ustanovama po njihovom izboru, odabranima na javnom natječaju. Cilj Platforme zdravstva Pametno je usluga koja će omogućiti najbolje zdravstvene ishode svojim građanima.

Uspješan zdravstveni sustav je, prema Platformi stranke Pametno, onaj koji ulaže u ljude jer je cjeloživotna edukacija zdravstvenih djelatnika obveza i pojedinca i države te lokalne samouprave. Danas je to uglavnom prepušteno farmaceutskoj industriji uz jako visok korupcijski potencijal. Zato sudjelovanje farmaceutske industrije u edukaciji liječnika mora biti definirano pravilnikom, a novac za edukaciju zdravstvenih djelatnika moguće je izdvojiti iz poreza na npr. duhan, šećer, alkohol... Ti su porezi i mogući izvori financiranja raznih programa prevencije jer to je ključ zdravlja svakog pojedinca, zdravo življenje i kvalitetna prevencija.

- Svaku kunu javnog novca uloženog u zdravstvo treba kontrolirati – navodi dr. Harjaček i dodaje – U bolnicama bi se trajno provodila fiskalna odgovornost ravnatelja i kontrola na razini klinika, odsjeka, odjela, službi, jer upravo tu novac odlazi, a da ne znamo koliko je racionalno utrošen. Stoga bi se nerentabilne bolnice restrukturirale u sustav palijativne skrbi i ustanova intermedijalnog tipa za starije osobe, a planski bi se gradile nove bolnice, umjesto kapitalnih ulaganja u obnovu starih. Platforma Pametno bavi se i problemom predugih lista čekanja, koje planiraju smanjiti aktivnim upravljanjem njima, nastavkom 'Dana otvorenih vrata' i sličnim programima te uključivanjem privatnih poduzetnika putem javnih natječaja. Dopunski rad liječnika omogućio bi racionalnije upravljanje nedovoljno korištene medicinske opreme u popodnevnim satima i vikendom. Reforma zdravstvenog sustava, kako to predlaže stranka Pametno, u dužem roku će dovesti do toga da zdravstveni sustav bude fiskalno održiv.

Budućnost hrvatskog zdravstva, prema Pametno, ovisi o usklađenosti s modernim tehnologijama, a praćenje građana kroz cijeli sustav dogodit će se realizacijom centralnog e-kartona integriranog s e-receptom, e-uputnicom i e-naručivanjem. Sigurnost pružanja zdravstvene zaštite značit će da u sustavu funkcionira sustav kvalitete, za što je potrebno primijeniti međunarodne kriterije izvrsnosti i provesti katalogizaciju, kategorizaciju i akreditaciju svih subjekata unutar zdravstvenog sustava. Osnova napretka je u konkurenciji izvrsnosti jer uspješan zdravstveni sustav je onaj koji se konstantno poboljšava.

Kako bi pacijentu krajnja usluga bila što kvalitetnija, privatno i javno zdravstvo mora biti ravnopravno i jasno razgraničeno, ističu u Pametno i zaključuju - Cilj nam je depolitizirati Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, poticati neovisni sustav dobrovoljnog osiguranja, revidirati sustav oslobođenih od participacije i razvijati zdravstveni turizam. Pri tome valja razlikovati zdravstveno putovanje zbog liječenja i zdravstveni turizam, kao dva različita pojma. Zdravstveni turizam u Hrvatskoj proizvod je izražene perspektive, od kojeg se trenutno ostvaruje 300 milijuna eura prihoda, a potencijal mu je višestruko veći.